Movember: rak testisa, prevencija i mentalno zdravlje

Movember je pokret kojim se obilježava važnost govora o zdravlju muškoga roda s posebnim naglaskom na mentalno zdravlje, rak testisa i rak prostate.

Ime je dobio prema engleskom nazivu za studeni (November), a budući da se obilježava kroz čitav mjesec, pišemo o temi o kojoj je teško čitati i pisati, ali o kojoj je itekako bitno razgovarati.

Rak testisa sve je učestalija bolest kod mlađih muškaraca, no itekako izlječiva ako se otkrije na vrijeme, stoga je važno naglasiti kako se pravilnim (samo)pregledom i ranim otkrivanjem može izliječiti.

Rak testisa je oblik tumora koji nastaje u području testisa, ali se može širiti i u druge organe ne otkrije li se na vrijeme. Najbolji način za rano otkrivanje je samopregled testisa 1-2 puta mjesečno.

Koji su simptomi?

Neki od najčešćih simptoma su povećani testis ili pojava kvržice koja ponekad može biti bolna. Ako se bolest ne liječi može se pojaviti i bol u donjem dijelu trbuha ili prepona, trupa ili ponekad donjem dijelu leđa. Također jedan od čestih znakova raka testisa je bolna ejakulacija ili krv u ejakulatu, ali bitno je naglasiti da pojava navedenoga ne mora značiti da se radi o raku testisa. Dijagnostiku je najbolje prepustiti stručnjacima!

Kako se liječi?

Najčešća metoda liječenja je operacija i kirurško uklanjanje testisa koji je zahvaćen tumorom. Ako je u došlo do širenja može se koristiti i kombinacije s kemoterapijom i/ili radioterapijom, ovisno o vrsti tumora. Nakon liječenja potrebno je obavljati redovite kontrole kod liječnika.

Što je sa seksom nakon uklanjanja testisa?

Iako većina osoba neće imati dugoročne posljedice koje utječu na seksualni život, kratkoročno može dovesti do poteškoća s erekcijom što može biti rezultat emocionalnog i mentalnog napora pri samoj borbi s bolešću, posljedica kemoterapije, a često i kombinacije toga.

Kod uklanjanja samo jednoga testisa osoba većinom nema problema s plodnošću nakon, a neki izvori sugeriraju da ponekad jedan testis može krenuti proizvoditi više spermija kako bi kompenzirao odsustvo drugoga.

U svakom slučaju, seks nakon itekako je moguć, a duljina vremena nakon kojeg će se stvari vratiti u normalu ovisi ponajviše o tome o temu te osobe. Bitno je razumijevanje, strpljenje i eliminacija stresa koliko god je to moguće.

Je li potrebno koristiti kondom za vrijeme liječenja?

Da, i to iz nekoliko razloga. Kao prvo, ako je osoba pod kemoterapijom ili radioterapijom kondom je važan zbog zaštite imunološkog sustava jer je isti oslabljen i samim time podložniji za nastanak drugih bolesti.

Drugi je kako bi se zaštitila druga osoba. Iako je to još u fazi istraživanja, neki znanstvenici tvrde kako se tragovi kemoterapije mogu nakupiti u sjemenu što može naškoditi partneru/ici.

Treći je razlog kako bi se izbjegla trudnoća.

 

Podsjećamo - mentalno zdravlje jednako je važno kao i fizičko, te je posve razumljivo da će se svatko s liječenjem i dijagnozom nositi drugačije - potražiti pomoć nije sramota. Dapače!

 

Izvor 1, Izvor 2, Izvor 3

Piše: Karmen K., 15.11.2024.