Kako točno izgleda prvi ginekološki pregled?
Prvi ginekološki pregled je stres za većinu osoba, počevši od toga jer ne znamo što očekivati, ali po pričama znamo kako neće biti baš ugodno.
Prvi ginekološki pregled poželjno je obaviti prije ulaska u spolne odnose, pri pojavi nekakvih problema (npr. izostanak mjesečnice do 16. godine ili jako bolne/neredovite mjesečnice) ili najkasnije do 21. godine.
Radi smanjenja nervoze oko prvog pregleda ukratko opisujemo što možete očekivati!
Kako izgleda proces?
Kako bi se naručile za pregled kod ginekologa potrebno je imati ginekologa/ginekologinju koju možemo odabrati tako da se obratimo liječniku/ci opće prakse kako bi nas uputili kome se javiti ili direktno kontaktirati Dom zdravlja.
Nakon toga dogovaramo termin (u slučaju da imaš menstruaciju u periodu kada je trebao biti pregled potrebno je kontaktirati ginekologa/inju radi eventualne promjene termina).
Kod dolaska kod ginekologa/inje prvo ispunjavamo nekakve opće podatke poput pojave prve menstruacije, kada je nastupila posljednja, je li redovita i je li sam ciklus redovit (npr. dolazi li točno svakih x dana ili varira ovisno o mjesecu).
Nakon toga s ginekologom/njom je moguće razgovarati i o metodama kontracepcije, posebice hormonalne, ali i cjepivu protiv HPV-a.
Zatim na red dolazi sam ginekološki pregled koji je bezbolan, iako malo neugodan. Za početak to izgleda tako da sjednete u stolicu namijenjenu ginekološkom pregledu u kojoj će koljena biti podignuta, a noge raširene.
Ginekolog/inja će uz pomoć spekula (instrument koji služi za pregled rodnice) pregledati unutrašnjost rodnice i vrat maternice. Ako je osoba navršila 21 godinu ili više, također će se uzeti bris vrata maternice za PAPA test.
Nakon toga slijedi bimanualni pregled koji služi kako bi se odredio smještaj, oblik, veličina i bolna osjetljivost maternice i jajnika. Pregled se izvodi tako što će ginekolog/inja kažiprstom i srednjim prstom jedne ruke ući u rodnicu, dok će drugom lagano pritisnuti donji dio trbuha.
Posljednji dio se sastoji od ultrazvučnog pregleda koji može imati dva dijela. U prvom dijelu se pregledava područje jajnika i maternice tako da se aparat prisloni na kožu donjeg dijela trbuha. Drugi dio se provodi samo ako je osoba već imala spolni odnos tako što će ginekolog/inja ultrazvučnom sondom ući u rodnicu i tako pregledati smještaj jajnika i maternice.
Po završetku ginekolog/inja može ordinirati eventualne dodatne pretrage poput vađenja krvi, analize hormona ili dodatne obrade.
Ginekolog/inja također će vam reći kada će biti gotovi nalazi PAPA testa ukoliko je učinjen te kada je potrebna iduća kontrola.
Ako ti ne kaže kada je potrebna iduća kontrola, svakako je preporučljivo jednom godišnje obaviti pregled.
U slučaju ikakvih nedoumica vezanih uz spolno zdravlje ili metode kontracepcije idealno je obaviti razgovor s ginekologom/injom kako bi zajedno došli do rješenja.
Piše: Karmen K., 24.10.2024.